Submit your site to the Hotvsnot.com web directory! Find sites like this in the Proxying and Filtering Directory

Yasaklı Sitelere Giriş İçin En Güvenli Yöntem

Birçok erişim yöntemi tanıtmamıza rağmen yasaklı sitelere giriş için en güvenli yöntemin ne olduğuna hiç değinmedik. Bu yazı yasaklı sitelere giriş için en güvenli yöntemi açıklar.

Öncelikle yasaklı sitelere giriş için kullandığımız temel yöntemleri listeleyelim;

  • DNS değiştirerek giriş (yeni filtreleme sisteminde işe yaramıyor)
  • Proxy ile giriş
  • Proxy siteleri ile giriş (tünel siteleri)
  • VPN ile giriş

DNS değiştirerek giriş yöntemi yeni filtreleme sisteminde işe yaramadığından dolayı değinmeye gerek duymuyorum.

Proxy ile giriş

Proxy ile girişte proxy sunucusu ile haberleşme hiçbir şifreleme uygulanmadan gerçekleşir. Bundan ötürüdür ki bu haberleşme ağ üzerinden rahatlıkla dinlenebilir. Dolayısı ile Proxy ile yasaklı sitelere giriş hiç güvenli bir yöntem değildir.

Proxy siteleri ile giriş (tünel siteleri)

Proxy siteleri ile giriş yukarıda açıklanan Proxy sistemi gibi şifrelenmeyen haberleşme yöntemini kullanır. Dolayısı ile haberleşmeniz rahatlıkla ağ üzerinden dinlenebilir. Bunun yanında proxy sitelerinin(tünel siteleri) birçoğu farklı amaçlara yöntelik bazen anonim bazen ise kişisel bilgileri toplar ve saklarlar. Dolayısı ile yasaklı sitelere giriş için kullanılabilecek en tehlikeli yöntemlerden biri tünel siteleridir.

VPN ile giriş

VPN ile internete giriş çok ileri teknikler ile veri şifreleme kullanır. Bu haberleşmenizi 3. bir şahıs tarafından asla dinlenilemez ve anlaşılamaz hale getirir. Dolayısı ile VPN ile yasaklı sitelere erişim çok güvenli bir yöntemdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta güvenilir VPN servis sağlayıcıları ile çalışmaktır.
 

YSG Nedir ?

  • * Yasaklı Sitelere Giriştir.
  • * Bir derstir.
  • * Bir bilgi paylaşım platformudur.